Europejska współpraca rozpoczęła się w 2009 roku, gdy hodowcy bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiego z różnych krajów europejskich zdecydowali się połączyć swoje dane genomowe buhajów w jedną populację referencyjną. Powstało Konsorcjum EuroGenomics składające się z sześciu krajów: Niemiec, Francji, Holandii, Danii, Szwecji i Finlandii, a następnie dołączyła do nich Hiszpania i Polska.
Obecnie współdzielona populacja referencyjna jest największa na świecie w rasie holsztyńsko-fryzyjskiego i liczy ponad 35 000 buhajów zgenotypowanych, i ocenionych konwencjonalnie na córkach w całej Europie. Duża populacja zwiększyła wiarygodność genomowej oceny wartości hodowlanych w 11 krajach obejmujących ponad 10 milionów krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej: Finlandia, Szwecja, Dania, Holandia, Belgia, Niemcy, Austria, Luksemburg, Polska, Francja i Hiszpania. Ze względu na dużą liczbę buhajów wchodzących w skład populacji referencyjnej oficjalne genomowe wartości hodowlane są najbardziej wiarygodnymi prognozami jakości hodowlanej buhajów i krów w europejskich systemach produkcyjnych.
W 2014 roku rozszerzono wymianę pomiędzy członkami o genotypy i dane rodowodowe młodych buhajów, co pozwoliło na zwiększenie wiarygodności genomowej oceny wartości hodowlanej w różnych skalach krajowych.
W kwietniu 2016 roku podmioty zaangażowane w tę europejską współpracę przekształciły konsorcjum w podmiot prawny w formie spółdzielni, aby zoptymalizować procesy wokół wspólnego kształtowania polityki i wspólnej realizacji działań. Nazwa organizacji to: EuroGenomics Coöperative U.A.
Członkowie EuroGenomics kierują się innowacjami i nieustannie poszukują nowych sposobów na poprawę efektywności hodowli bydła.
W ramach Spółdzielni EuroGenomics partnerzy koncentrują się na stymulowaniu postępu genetycznego poprzez:
- genotypowanie dla hodowli i zarządzania stadem,
- udostępnianie danych genetycznych w celu uzyskania wiarygodnych ocen dla cech niskoodziedziczalnych,
- przeprowadzanie badań stosowanych,
- konstruowanie mikromacierzy EG (współpraca z firmą Illumina),
- oceny genomowe zwierząt na podstawie wspólnej europejskiej populacji referencyjnej.
Więcej na stronie: https://www.eurogenomics.com/