Instrukcja pobierania tkanki ucha do genotypowania bydła #
Zestaw do pobierania tkanki składa się z pistoletu oraz próbnika.
Próbnik zbudowany jest z trzech elementów:
- próbnik z płynem konserwującym,
- zawleczka zabezpieczająca,
- igła biopsyjna.
Przygotowanie zestawu do pobrania materiału #
- Należy umieścić próbnik w trzonku pistoletu.
Istotne jest umieszczenie próbnika w ten sposób, aby nie poruszał się on do przodu i do tylu (wgłębienie próbnika znajdujące się na granicy probówki z płynem konserwującym musi być umieszczone dokładnie na wardze trzonu pistoletu). - Naładować pistolet za pomocą dociśnięcia ramion pistoletu do oporu.
- Zdjąć zawleczkę zabezpieczającą
- Pobrać materiał za pomocą mocnego ściśnięcia ramion pistoletu.
Ucho zwierzęcia musi znaleźć się w przestrzeni między probówką z płynem konserwującym a igłą biopsyjną. - Upewnić się, ze materiał został pobrany prawidłowo.
W probówce z prawidłowo pobranym materiałem widoczne są zielony marker oraz czerwony korek (w przypadku braku któregokolwiek z tych elementów należy ponownie pobrać materiał od zwierzęcia z wykorzystaniem nowego próbnika). - Usunąć igłę biopsyjną za pomocą mocnego rozwarcia ramion pistoletu (w przeciwnym kierunku niż w trakcie nabijania i pobierania materiału).
- Na opakowaniu próbnika zapisać nr identyfikacyjny zwierzęcia (5 ostatnich cyfr).
Film instruktażowy. #
Tak przygotowane próbniki winny być wysłane na adres:
Monika Skarwecka Zakład Hodowli Bydła Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy ul. Krakowska 1 32-083 Balice Z dopiskiem „OCENA GENOMOWA” wraz z wydrukowanym protokołem próbek. Protokół należy również dostarczyć drogą elektroniczną na adres: monika.skarwecka@iz.edu.pl