EuroGenetics #
Zajmuje się wyznaczaniem standardów dla metod oceny oraz analizą nowych metod oceny wartości hodowlanej (one step), nowych cech do oceny, a także pracami nad wdrożeniem populacji żeńskiej do oceny genomowej. W ramach tej grupy realizowany jest projekt SNP MACE (Single Nucleotide Polymorphism Multiple Across Country Evaluation), którego celem jest podniesienie dokładności oceny genomowej.
Harmonization project #
Projekt został zainicjowany w celu zwiększenia korelacji pomiędzy krajami członkowskimi Spółdzielni EuroGenomics, a tym samym zwiększenia korzyści ze wspólnej populacji referencyjnej buhajów. Projekt zakłada kilka etapów roboczych:
• opracowanie tzw. złotego standardu – zbieranie informacji o sytuacji w poszczególnych krajach członkowskich dotyczącej systemów zbierania danych z wartości użytkowej oraz stosowanych modeli w ocenie wartości genetycznej;
• wprowadzanie harmonizacji (złotego standardu) w rejestracji cech oraz metod obliczeniowych w celu zwiększenia korelacji między krajami między wynikami uzyskanymi w krajach członkowskich;
• analiza konsekwencji wprowadzenia korelacji do 1 i innych alternatyw oraz dostarczenie akceptowalnej metodologii uwzględniającej zalety i rozwiązania wad dla poszczególnych członków Spółdzielni EuroGenomics.
Chip Development #
Najstarsza grupa działająca w ramach Spółdzielni EuroGenomics zajmujaca się konstruowaniem mikromacierzy EG (współpraca z firmą Illumina). Skonstruowana dzięki współpracy członków spółdzielni EG mikromacierz, wychodzi na przeciw potrzebom hodowców i spółek inseminacyjnych. Co roku jest modyfikowana i dostosowywana do bieżących potrzeb hodowców mikromacierz EG jest doskonałym narzędziem przyczyniającym się do wzrostu liczby zwierząt genotypowanych. Ostania wersja mikromacierzy powstała w roku 2019, o nazwie Illumina EuroG MD BeadChip, zawiera około 45 tys. markerów SNP i jest czterokrotnie większa od swojej poprzedniczki mikromacierzy Illumina EuroG10K BeadChip (wersje od 1 do 8). Zawiera markery SNP wykorzystywane w ocenie genomowej wartości hodowlanej, a także umożliwiające przeprowadzenie kontroli pochodzenia oraz ocenę cech monogenowych takich jak np. defekty genetyczne, umaszczenie, cechy ważne z punktu widzenia hodowlanego (białka mleka np. kazeina).
Więcej na: https://www.eurogenomics.com/eurog-md-chip.html